Vedia o nás v Číne?

Autor: Gabriela Zríniová | 13.10.2013 o 21:26 | (upravené 13.10.2013 o 21:36) Karma článku: 12,28 | Prečítané:  1224x

Keď prídu Európania do Číny, sú neprehliadnuteľní a takmer vždy stredobodom pozornosti. Niektorí Číňania nám tu nadšene mávajú, iní nás s úsmevom zdravia. Tí odvážnejší sa nám aj prihovoria alebo sa s nami chcú rovno odfotiť.

Byť cudzincom v Číne je občas oveľa zaujímavejšie a vtipnejšie než sa môže na prvý pohľad zdať. Okrem obzerania a zvedavých pohľadov sa tu bežne stretávame aj so zvláštnymi otázkami, na ktoré sa niekedy veľmi ťažko odpovedá. Napríklad včera sa jedna pani predavačka snažila zistiť, aké vlasové prípravky používa moja kamarátka, keď má také kučeravé vlasy. Trvalo nám veľmi dlho, kým sme jej vysvetlili, že jej vlasy sú také od prírody. Nedostatok znalostí čínštiny nebol ten najväčší problém, teta totiž nevedela pochopiť, ako je možné, že ona kučeravé vlasy a ja nie. „To je tak proste prirodzene, viete? Prirodzene. Na-tu-ral.“ „Ale prečo? Ako je to možné?“ Na takéto otázky odpovedáme už len úsmevom.

 

Otázka „odkiaľ ste“ je tu každodenným pravidlom, no reakcie na odpoveď bývajú rôzne. Niektorí len pokrútia hlavou, no prekvapivo, väčšina ľudí, ktorých som tu stretla, naše maličké Slovensko pozná. Ich vedomosti síce nie sú vždy celkom aktuálne, pretože si nás (tak ako väčšina cudzincov) stále spájajú s Československom, no vedia o nás pomerne veľa. Najväčším prekvapením pre mňa bol 70 ročný dedko, ktorý hovoril plynule anglicky, a keď počul, že som Slovenka, so širokým úsmevom na tvári zvolal: „Ahoj!“  Tiež najprv rozprával o Československu a hneď nato si začal pohmkávať pesničku, ktorú sa kedysi naučil. Melódiu som ihneď spoznala, bola to jedna z našich ľudových piesní – Tancuj, tancuj, vykrúcaj! Často zvyknem hovoriť, že v Číne je možné snáď všetko a veľa absurdných vecí ma už ani nezaskočí, no z tohto som zostala skutočne príjemne prekvapená. Pochválila som ho, že je veľmi múdry, na čo mi skromne (a opäť po slovensky!) odpovedal: „Ďakujem.“

No, a necíť sa tu potom dobre! :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Bratislava stotísícové poradenstvo k parkovaniu skrýva pred verejnosťou

Pri vytváraní analýzy sa vyskytli problémy, o ktorých mali zamestnanci zakázané hovoriť.

DOMOV

Gabčíkovčania: S utečencami problém nebol, viac vystrájajú mladí Srbi

V priestoroch zariadenia pre utečencov v Gabčíkove je ubytovaných niekoľko stoviek Srbov.

DOMOV

Aj Bratislava má svoju Hlávkovú. Za kritiku parkovania referentku čakala šikana

Čím viac upozorňovala na chyby, tým viac problémov v práci mala.


Už ste čítali?